Skip to main content
e-arve logo

E-arve

E-arve on masintöödeldaval kujul töödeldav arve, mis luuakse, edastatakse, kinnitatakse, kirjendatakse ja säilitatakse elektroonilises keskkonnas. Näiteks pdf arve ei ole e-arve. 

Mis on e-arve? 

Eesti raamatupidamise seadus defineerib e-arvet kui masintöödeldavat arvet, mis peab vastama raamatupidamise seaduse § 7 lõikes 10 viidatud masintöödeldava algdokumendi juhendi nõuetele või e-arveldamise Euroopa standardile
 

Miks on e-arve vajalik? 

  • E-arvete kasutuselevõtt ehk üleminek masinloetavatele arvetele aitab kokku hoida aega ning vähenevad ettevõtja halduskulud. Paber- ja pdf-arved on kulukad ning nende töötlus aeganõudev. E-arvete kasutuselevõtt aitaks aastas kokku hoida ligi 103,73 miljonit eurot. (Uuring)
  • Eestis on alates 01.07.2019 ettevõtete ja riigi vahelistes tehingutes kohustuslik kasutada e-arvet. Riigi Tugiteenuste Keskuse statistika kohaselt on e-arvete menetluskeskkonna tasu vähenenud ca 50% võrra pärast e-arvete kohustuse seadmist.
  • E-arvete kasutuselevõtt parandab andmete kvaliteeti - väheneb andmete mitmekordse sisestamise vajadus, mis omakorda vähendab andmete mitmekordsel käsitsi sisestamisel võimalike vigade teket. 
  • E-arve kasutuselevõtt mõjutab positiivselt ettevõtte või asutuse muude äriprotsesside digitaliseerimise taset, luues eeltingimusi muude valdkondade innovatsiooniks.
  • E-arveldamine loob uusi turunišše ning ärivõimalusi.
     

Kuhu liigume?

Eesmärk on tõsta märkimisväärselt ettevõtete vahelist e-arvete vahetust. Vastavalt valdkonnale, kus ettevõtjad tegutsevad, võib e-arveid jaotada järgnevalt: B2B – (Business to Business) ehk ettevõttelt ettevõttele; B2G – (Business to Government) ehk ettevõttelt avaliku sektori asutustele; B2C – (Business to Customer) ehk ettevõttelt kliendile, tarbijale. Eestis  on ettevõtete ja riigi vahelistes tehingutes kohustuslik kasutada e-arvet. B2B vaheline e-arvete vahetamine on tänase seisuga 23% kogu vahetatud arvete mahust.

E-arve üle Euroopaliseks. Euroopa algatustest lähtuvalt liiguvad kõik Euroopa Liidu riigid järk-järgult üle elektroonsele paberivabale arveldusele. Tänane majandusturg toimib oluliselt laiemalt. Globaalselt toimivas majanduses ja kaubanduses on laiemas pildis oluline ka üle Euroopaline e-arvelduse võimekus, ning et üle Euroopa oleks loodud võimekus vastu võtta ja saata e-arveid. Üheks võimaluseks on liitumine üle-Euroopalise elektrooniliste dokumentide ja e-arvelduse võrgustikku PEPPOL (Pan-European Public Procurement Online). PEPPOL on masinloetavate dokumentide vahetamise keskkond, mille üks funktsioone on toetada ja hõlbustada üle-Euroopalist e-arveldust. 

Selleks, et tagada üle-euroopaline e-arvete vastuvõtu ja saatmise võimekus on oluline juurutada Euroopa e-arvete standard (standard EN 16931). Euroopa e-arve standard aitab lihtsamini välisriikidesse e-arveid saata ja neid sealt vastu võtta ning osaleda ühtsel Euroopa digitaalturul. Eesti on üle minemas Euroopa e-arvete standardile ning Eesti e-arvete standardit enam ei uuendata. Üleminekuks teevad omavahel era- ja avalik sektor aktiivset koostööd, täpsemalt juhivad protsessi Rahandusministeerium, ITL-i e-arvete ja reaalajamajanduse toimkond ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium.
 

E-arvete toetusmeede 

Alates 30. maist 2022 saavad ettevõtjad taotleda Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusest (EAS) kuni 20 000 euro ulatuses toetust, mille eesmärk on soodustada äriprotsesside innovatsiooni e-arve arenduste kaudu. Rohkem infot: https://eas.ee/grants/e-arve-toetus/.

 

Uudised ja artiklid e-arvetest

 

Sektorid

2020

2022

2023

Koolitused

E-arve reaalajamajanduse terviklahenduse osana

Eesti Raamatupidajate Kogu juhatuse esimees Margus Tammeraja kõneleb e-arve rollist reaalajamajanduses, andmekvaliteedist ja digitaliseerumisest ning annab ka praktilisi nõuandeid.

E-tellimus ja e-arve

Telema AS nõukogu esimees Toomas Veersoo räägib, kuidas jõuda paberarvetelt automaatselt vahetatavate elektrooniliste arvete ja tellimusteni. Koolitusvideos jagatakse parimaid praktikaid selle saavutamiseks ning tutvustatakse erinevaid arenguetappe automatiseerimises.

Kuidas olla tõhusam raamatupidaja kasutades e-arveid?

Eesti Raamatupidajate Kogu juhatuse esimees Margus Tammeraja annab nõu, kuidas olla efektiivsem raamatupidaja digitaliseeruvas maailmas e-arvete rakendamise näitel.

Kuidas olla tõhusam ettevõtja tänu raamatupidamise digitaliseerimisele?

Eesti Raamatupidajate Kogu juhatuse esimees Margus Tammeraja selgitab, kuidas olla ettevõtjana tõhusam haldus- ja teiste administratiivsete tegevuste läbiviimisel.