Skip to main content

Kvaliteedihüpe e-arvete toetusmeetme toel

Blogi
Kvaliteedihüpe e-arvete toel

​​​​​​​Eesti majanduses saadetakse ja võetakse vastu igal aastal ligikaudu 65-75 miljonit arvet, millest hinnanguliselt 45 protsenti on e-arved. Sealjuures ettevõtjate vahel liigub e-arveid vaid umbes 23 protsenti, ülejäänud on suures osas ettevõtjatelt kodanikule, näiteks panka saadetud e-arved. Riik on otsustanud toetada e-arvete teenusearendusi ning alates 31. maist 2022 avanes ettevõtetele e-arvete arenduse toetus.

E-arvete kasutuselevõtu olulisusest räägib lähemalt Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu e-arve ja reaalajamajanduse töörühma juht ning Unifiedpost Group tootearendusdirektor Andres Lilleste. Andres Lilleste rõhutab, et e-arved, ja eelkõige Euroopa Liidu standardit järgivad elektroonilised arved tagavad andmete kvaliteedi olulise kasvu, mis omakorda võimaldab kiiret ja täpset andmete liikumist osapoolte vahel nii Euroopa Liidus kui ka siseriiklikul tasandil.

Milline on peamine e-arvete eelis või mis kasu on e-arvetest?
E-arvete peamine eelis on nende masinloetavus. Arve luuakse, edastatakse ja loetakse vastuvõtja juures raamatupidamisse - ta on kogu oma eluaja jooksul struktureeritud andmete kujul ja puudub vajadus andmeid käsitsi sisestada. Andmeid on seeläbi võimalik kontrollida, puudub vajadus andmete käsitsi ümber toksimiseks. Väheneb vigade hulk, oluliselt kasvab arve töötlemise kiirus, arve eluiga ja liikumine on läbipaistvam, andmed on turvaliselt transporditud, arve töötlust on võimalik kas osaliselt või ka täielikult automatiseerida, arve e-arhiveerimine on arve elutsükli loomulik osa. Arvete kiirem töötlus on ka kiiremaks kuu sulgemiseks ning luuakse võimalus arve kiiremini tasumisele suunata.


Miks on Euroopa Liidu e-arvete standard parem kui olemasolev Eesti e-arvete standard?
Eesti e-arve standard on tänaseks juba üle 10 aasta vana ja tema olemus on "lihtarve". Lisaks on Eesti e-arve puhul andmete struktuur küll kontrollitav, kuid puuduvad täpsed reeglid arvete sisu valideerimiseks (summade kajastamine ja ristkontrollimine). Euroopa Liidu e-arve (EN16931) omab väga detailset sisukirjeldust (semantiline mudel), täpseid juhiseid, kuidas andmeid paigutada nii UBL (Universal Business Language) kui ka CII (Cross Industry Invoice) XML süntaksitesse, lisaks veel ka väga täpseid juhiseid ning valideerimismeetodeid arve sisu kontrollimiseks. Siinkohal on suur erinevus Eesti ja ELi normide vahel - viimasega on võimalik teha suur samm edasi andmete kvaliteedi tõstmisel. Arve loomisest kuni arve vastuvõtjani liiguvad andmed oluliselt täpsemalt defineerituna. Masinloetavus ja kahepoolne mõistmine/tõlgendamine on detailsem. Lisaks tagab EL normi kasutamine võimaluse arveid ühtselt kajastada ka piiriülestes tehingutes.


Kuidas aitab PEPPOLiga liidestamine kaasa e-arvete laialdasemale kasutuselevõtule Eestis?
PEPPOL (Pan European Public Procurement Online) on üle-euroopaline e-arvete võrk, mis on tänaseks kasvanud globaalseks ja katab juba suurema osa maailmast. Omades ligipääsu PEPPOL-võrgule saab ettevõte edastada oma e-arveid nii oma välispartneritele kui ka siseriiklikult. Lisaks annab PEPPOL võimaluse koguda kuluarveid tarnijatelt, kes on samuti PEPPOLi kasutajad. Nii avalik- kui ka erasektor kogu Põhja-Balti regioonis on liikumas järjest enam PEPPOLi kasutuse suunas, mis võimaldab ühtsete reeglite alusel standardseid arveid transportida - tagades e-arvete ühtse mõistmise osapoolte vahel. Täpsemat infot tehniliste detailide ja võimaluste kohta tasub uurida oma e-arve operaatorilt või raamatupidamistarkvara pakkujalt.

Kuidas aitab valdkonna arendustele kaasa e-arvete arenduse toetusmeede?
Eelnevalt sai juba mainitud andmete kvaliteedi olulist kasvu, mis omakorda eeldab, et arve loomisel peetakse silmas just normidest tulenevaid kvaliteedinõudeid. Näiteks kasutatakse kokkulepitud koode nii ühikute kui ka maksude kajastamisel, teostatakse summade kontrollid, jälgitakse arve osapoolte andmete kajastamise nõudeid. See tähendab mõningast arve genereerimise muudatust ja ka andmete paigutamist uude süntaksisse või struktuuri ning Eesti XML süntaksi asendamist EL süntaksiga. Käesolev meede loob võimaluse arendustele minevat kulu kompenseerida ja soodustada arenduste kiiremat teostamist ja laialdasemalt e-arvetele üleminekut.


E-arvete toetusmeetme kogumaht on 1 miljon eurot. Toetust saab taotleda läbi EASi ja KredExi ühendasutuse. Toetust saavad taotleda Eesti ettevõtted, mis on tegutsenud vähemalt 12 kuud ning pakuvad e-arvete operaatorteenust, kassasüsteemi, makselahenduse või muud majandustarkvarateenust. Suurim toetus on 20 000 eurot ning omafinantseeringu maht 50 protsenti. Lisainfo toetuse kohta EASi ja KredExi ühendasutuse kodulehel:  E-arve toetus - EASi ja KredExi ühendasutus