Skip to main content

Konverentsi esinejad 2023

Kolmas reaalajamajanduse konverents toimub 30. novembril Tallinna Kultuurikatlas. Tänavuse konverentsi teema on ettevõtete kestlikkus ja personaalne riik.

Konverentsil  astuvad põnevate teemakäsitlustega üles ning osalevad mõttevahetustes:

Tiit Riisalo

Tiit Riisalo on Eesti Vabariigi majandus- ja infotehnoloogiaminister. 1995. aastal lõpetas Riisalo Tartu Ülikooli avaliku halduse erialal, samal erialal täiendas ta ennast 1993. aastal Põhja-Carolina Ülikoolis USA-s. 2011. aastal õppis Stanfordi Ülikoolis ja New Yorgi Ülikoolis sotsiaalpsühholoogiat. Aastatel 1996-1999 oli Riisalo Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupanga nõunik, 2001–2002 Veterinaar- ja Toiduameti peadirektori kohusetäitja, 2002–2008 kontserni AS Go Group ettevõtete arendus- ja turundusjuht, 2005-2008 AS Go Travel juhatuse liige, 2007-2009 oli Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) nõukogu liige, 2008-2010 oli EASi Shanghai EXPO komissar, 2011-2014 Tallinna Sadama ja Tallinna Lennujaama nõukogu liige, 2016-2017 Eesti Raudtee nõukogu liige, 2016-2021 Vabariigi Presidendi Kantselei direktor.

Tiit Riisalo

Raul Rebane

Raul Rebane on suure tele- ja koolitajakogemusega meedia- ja kommunikatsiooniekspert. Ta on Eesti esimene "pärisrääkija", kes on kirja pannud metoodilise õpiraamatu, mis aitab valmistuda meediasuhtluseks. Lisaks raamatule eristub Raul ka oma mitmekülgse kogemusega meediaga töötamisel. Ta töötas 20 aastat televisioonis nii reporteri kui programmijuhina ning paljudel olümpiamängudel Euroopa Ringhäälingute Liidu infokoordinaatorina. Tänu sellele kogemusele oskab ta näha meediasuhtlust ajakirjaniku perspektiivist. Gerd Kanteri tiimi loomine ja juhtimine lõi vajaduse tippsportlase meediasuhtluse strateegia väljatöötamiseks. Neid põhimõtteid rakendab ta tänaseni ka paljude teiste ülikonkurentsis olevate valdkondade strateegilises kommunikatsioonis. Kolmas kogemus on konsultandi, koolitaja ja õppejõu praktika. Raul osales Eesti Euroopa Liitu astumise meediastrateegia konsulteerimisel ning on aastate jooksul meedia teemal koolitanud sadu organisatsioone ja üksikisikuid. Ta oli esimene, kes tutvustas Eesti avalikkusele infosõdade ja psühholoogiliste operatsioonide teooriat. Ta on kirjutanud sel teemal artikleid ja eestindanud raamatuid, esinenud kümnetel konverentsidel. Raul on aktiivne kirjutaja ja kommentaator ka ise. 2017. aastal valiti ta Postimehe poolt Eesti arvamusliidriks. Raul Rebane on infosõja teooriaid uurinud juba üle 20 aasta ning on praeguses sõjaolukorras aktiivne rääkija, analüüsides sõja ja propaganda teemat nii meedia- ja kommunikatsiooni-eksperdi kui sotsioloogi vaatest. 
(Foto: Iris Kivisalu)

Raul Rebane_ by Iris Kivisalu

Kai Realo

Kai Realo on seisnud suurte ettevõtete juhtimise juures juba paarkümmend aastat. Kai valiti Äripäeva ja Personali arendamise ühingu PARE korraldatud konkursil 2018. aasta Eesti parimaks juhiks. Ta on lõpetanud Tallinna Tehnikaülikooli ja Tartu Ülikooli magistriõppe. Kai karjäär sai alguse IBMis, seejärel töötas ta pikemalt erinevates mobiilside ettevõtetes ning liitus toonase Statoiliga 2005. aastal. Aastatel 2012-2021 oli Kai Circle K Eesti peadirektor ning alates 2021.aastast Ragn-Sells Eesti juht. 2022. aastal pälvis Kai Delfi meediamaja edetabelis "Eesti mõjukad 2022" 76. koha.

 

Kai Realo

Alar Valdmann

Hariduselt on Alar geoloog, kellel on palju kogemust erinevate keskkonnalubade ja nendega seotud teemadega. Konverentsil räägib ta väljakutsest 20 aastat samadel alustel toiminud jäätmearuandlus uueks teha. Mida see tegelikult tähendab ja kui kaugel nad plaaniga on. Mis on olnud huvitavamad üllatused ja taipamised. Millised on peamised väljakutsed ja miks see kõik aega võtab.

Ala

Sirli Heinsoo

Sirli on reaalajamajanduse alaseid projekte juhtinud alates 2016. aastast alustades algselt teema vedamist erasektoris Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidus. Alates 2019. aastast on Sirli töötanud reaalajamajanduse valdkonnajuhina Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ettevõtlus- ja tarbimiskeskkonna osakonnas, kui ministeerium võttis reaalajamajanduse valdkonna oma eestvedamisele. Aastate jooksul on Sirli algatanud ja panustanud erinevate reaalajamajanduse teemaliste era- ja avalike projektide ellu viimisesse nii piiriüleselt kui ka siseriiklikult. Samuti on Sirli eestvedamisel loodud erinevaid temaatilisi avaliku ja erasektori ühiseid koostöövorme töögruppide, komiteede ja juhtrühmade näol, millest on välja kasvanud uued ühisalgatused ettevõtluskeskkonna parendamise eesmärgil. Sirli on lõpetanud ettevõtlus- ja tehnoloogiajuhtimise eriala Tartu Ülikoolis ning uurinud oma lõputöö raames täpsemalt, kuidas reaalajamajandus ja eelkõige e-arved ettevõtjate elu mõjutavad. 

 

Sirli Heinsoo

Sulev Tõkke

Sulev omandas 2018. aastal Tartu Ülikoolist füüsika bakalaureusekraadi ja 2021. aastal magistrikraadi. Bakalaureuseõpingute jooksul keskendus Sulev teoreetilisele füüsikale ja uuris kosmoloogilisi mudeleid, aga magistriõpingute jooksul võttis suunaks hoopis atmosfäärifüüsika ja uuris Läänemere regiooni kliimamuutuseid. Oma õpingute ajal jõudis ta töötada ülikoolis abiõppejõuna, Meremäe koolis matemaatika- ja informaatikaõpetajana ning Keskkonnaagentuuris andmeanalüütikuna. Pärast ülikooli lõpetamist suundus Sulev Keskkonnaametisse juhtima väga põnevat ja väljakutseid pakkuvat projekti, mille eesmärgiks on töötada välja lahendused, mis võimaldaksid Eesti veekasutuse valdkonnas üle minna andmepõhisele aruandlusele.

 

 

Sulev Tõkke

Rivo Reitmann

Mugavad ja lihtsad teenused ning lihtsa ettevõtluskeskkonna loomine on olnud Rivo fookuses juba üle 20. aasta. Ta on pikalt hea teenuse ja mugavate lahenduste loomisele kaasa löönud ja juhtinud Maksu- ja Tolliametis erinevatel juhtivatel kohtadel kuni peadirektori asetäitjani. Nüüd jätkab ta juhtimist RIKi direktorina. Rivo peab oluliseks, et riigiga suhtlemine peab olema võimalikult vähenõudev ja märkamatu. Iga sekund riigi bürokraatiale tähendab sekund kaotatud aega ettevõtlusega lisandväärtuse loomisel.

Rivo Reitmann

Eva Liina Kliiman

Eva Liina Kliiman on Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi soolise võrdõiguslikkuse nõunik, kes on töötanud varasemalt ka Sotsiaalministeeriumis ning Sotsiaalkindlustusametis. Politoloogia taustaga Eva Liina Kliimani tänane fookusteema on palkade läbipaistvus ning ta juhib palgapeegli digilahenduse loomist, mis valmib 2024. aastal koostöös Statistikaametiga. Palgapeegliga vahendatakse ettevõtetele palgalõhe analüüsi kasutades selleks registriandmeid, et aidata tööandjatel edendada võrdseid võimalusi, sest ilma andmeteta saab soolise võrdsuse kohta ainult arvata, mitte teada.

 

Eva Liina Kliiman

Ulrika Hurt

Ulrika Hurt on ettevõtja ja analüütik, Euroopa Komisjoni ekspert ja paberivaba logistika valdkondlik suunamudija. Ulrika on Digilogistika keskuse partner ning TalTech jätkusuutlike väärtusahelate valdkonna õppejõud. Ta on olnud ja on praegugi valdkondlike uurimis- ja konsultatsiooni projektide meeskondades, planeerinud ja juhtinud mitmeid riigile soovitusi andvaid analüüse eCMR ja eFTI, realajaamajanduse, tarneahelate digitaliseerimise ja ringmajanduse valdkonnas. Ulrikal on magistrikraad Euroopa Õpingutes Tartu Ülikooli Euroopa kolledžist, ning ta on lõpetamas doktorantuuri logistika valdkonnas TalTechis.

Ulrika Hurt

Jaan Õmblus

Jaan Õmblus on Statistikaametis töötanud alates 2017. aastast. Varasemalt on ta 20 aasta jooksul olnud tegev ettevõtete liitmise ja ülevõtmise valdkonnas, on õpetanud Tartu Ülikoolis ettevõtete ülevõtmist ning ekspordi strateegiaid ja tehnikaid. Praeguse töö sisuks on kiirelt arenev tehisintellekt tuua matemaatikute pärusmaalt reaalselt ettevõtete teenistusse, rakendada arvuti kaasaegsed võimalused ja võimsused parimate lahenduste väljatöötamiseks ärijuhtimises, panna tehismõistus võistlema ettevõtja kogemusega. Jaanil on teadusmagistri kraad (M.A.) majanduses ja magistrikraad (M.Sc.) infotehnoloogias, hetkel on ta Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi informaatika doktorant.

Jaan Õmblus

Sandra Särav

Sandra Särav on Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi majanduse ja innovatsiooni asekantsler. Sandra on digipoliitika ekspert nii avaliku kui erasektori taustaga. Ta on töötanud Metas (Facebook) avaliku poliitika juhina ning Eesti ükssarvikus, Boltis, valitsussuhete juhi ning kestliku arengu juhina. Riigisektorisse tuli Sandra tagasi, et luua lahendusi oma riigi jaoks, näiteks viia ellu tõhusamat andmepoliitikat läbi reaalajamajanduse. Sandra on ka TalTechi õppejõud, õpetades digitaalse valitsemise õigusraamistikku ja EL-i õigust.

 

Sandra Särav

Kaili Tamm

Kaili Tamm on olnud seotud teenuste arendamisega riigis alates 2008. aastast, neist enamuse aja praktikuna. Ta on arendanud Eestis ja ka rahvusvahelisel tasandil hädaabiteenust 112 ning aidanud kaasa riigiinfo teenuse 1247 käivitamisele. Riigi digiteenuste valdkonna juhina töötab Kaili alates 2021. aasta sügisest.

Kaili Tamm

Julia Rebase

Julia omab pikaajalist töökogemust rahvusvahelistes ettevõtetes. Ta on töötanud üle kaheksa aasta globaalses tehnoloogiaettevõttes ABB, kus tegeles esmalt garantii klienditeeninduse juhtimisega ning hiljem tootmise juhtimisega. Samuti töötas ta SEB pangas, kus panustas arendusjuhina Elu- ja Pensionikindlustuse internetipanga digiteenuste arendusse. MKMis vastutab Julia ettevõtja digivärava valdkonna eest, mille eesmärk on koondada riigiportaali eesti.ee uude ettevõtja vaatesse usaldusväärset infot ja avalikke teenuseid, et ettevõtjal oleks lihtne ning mugav riigiga suhelda.

Julia Rebase

Aire Rihe

Aire Rihe on majanduse ja keskkonnavaldkonna kokkutooja majandusteadlasena, kes on töötanud üle 11 aasta just keskkonnavaldkonnas ja enamasti suuremate strateegiliste või tasustamise küsimustega. Lisaks on tema isiklik rõõm ja inspiratsioon kestlik areng ja ta on seal olnud aastaid EE esindajana, sh Eesti keskne kontakt ÜRO Keskkonnaprogrammile (ja seega ÜRO Keskkonnaassamblee küsimustes). Aire on töötanud nii majanduse keskkonnatasustamise, kestliku rahastuse kui ka näiteks reaalajamajanduse ja mulla valdkonnaga. Kliimaministeeriumi rohereformi nõunikuna vastutab ta rohereformi tegevuskava koordineerimise, seire ja elluviimise eest ning tegeleb ka näiteks ökoinnovatsiooni valdkonnaga.

Aire R

Ats Albre

Ats Albre on piirkonna juhtivas IT-ettevõttes töötanud üle 13 aasta, millest viimased kolm on ta juhtinud Nortalit Eestis. Oma karjääri jooksul on ta kokku puutunud väga erinevate valdkondadega, kuid rahvusvaheliselt võtab ta eelkõige sõna e-riigi tuleviku osas, kuna lood Eesti ja Nortali tugevustest selles on jõudnud kaugele. Hiljuti valiti ta ITL-i juhatuse esimeheks ning seal seisab ta aktiivselt selle eest, et Eesti digikuvandit maailmas tõsta ja seeläbi ettevõtete eksporti soodustada.

Ats Albre

Aivo Adamson

Aivo Adamsonil on 30 aastat kogemust juhtivatel ja nõustavatel ametikohtadel rahvusvahelistes ettevõtetes. Ta on ehitanud üles suuremaid ning väiksemaid organisatsioone, viinud läbi suuri restruktureerimisi ning olnud riigisektoris teenuste arendamise eestvedaja. Viimased neli aastat AS Alexela tegevjuhina töötanud Aivo Adamson on varem olnud ÜRO Arenguprogrammi digiteemade nõunik New Yorgis, IT-valdkonna ja riskijuhtimise eest vastutav juhatuse liige Hansapangas ja Swedbankis, juhtinud telekommunikatsiooniettevõtet Starman ning olnud Maanteeameti peadirektor. Lisaks on Aivo Bytelife Solutions OÜ nõukogu esimees ja Eesti Korvpalliliidu juhatuse liige.

Aivo Adamson

Veljo Konnimois

Veljo Konnimois tegutseb ettevõtjana alates 2003. aastast. Tänaseks töötab tema metallitööstusettevõtete grupis Radius Machining peaaegu 90 inimest. Ettevõtted tegutsevad Tallinnas, Tartus ja Pärnus. Enamuse toodangust ettevõtted ekspordivad. Lisaks ettevõtlusele võttis Veljo südameasjaks järelkasvuga tegelemise ja propageerib koolinoorte seas tööstust, korraldab ekskursioone tootmistesse ja esineb koolides.
(Foto: Hendrik Osula)

Veljo Konnimois

Anna Pihl

Anna Pihl on Eesti Rahvusringhäälingu ajakirjanik. Londoni ülikooli lõpetamise järel alustas Pihl 2013. aastal tööd “Aktuaalses kaameras”, misjärel liitus üsna pea “Pealtnägija” meeskonnaga. Uuriva ajakirjanikuna pälvis ta 2020. aastal Bonnieri preemia. Pihl on juhtinud ka “Esimest stuudiot”, “Ringvaadet”, “Jõulutunnelit” ja kajastanud mitmeid valimisi. Pihli menukas autorisaade “Sinu uus sugulane” pälvis 2022. aasta EFTA galal parima uue tulija auhinna. Hetkel juhib Pihl Eesti Televisiooni arutelusaadet.

 

Anna Pihl

Johannes Tralla

Johannes Tralla on Eesti Rahvusringhäälingu ajakirjanik. Meedias tehnoloogia- ja kultuuriteemadega alustanud Tralla oli 2012-2018 ERR-i Euroopa korrespondent. Alates 2018 sügisest juhib Tralla ETV-s saateid "Esimene stuudio" ja "Välisilm" ning töötab "Aktuaalse kaamera" meeskonnas uudisteankru ja reporterina. Arvukate eriprojektidega seotud ajakirjanik on ka reisisaate "Johannese lähetamine" ja majandussaate "Mis värvi on majandus?" autor ja saatejuht.

Johannes Tralla