Skip to main content

Koolitused

Reaalajamajanduse koolitused toetavad ettevõtluskeskkonna arengut ja aitavad stimuleerida innovatsiooni ning majanduskasvu.

Majandus ja Kommunikatsiooniministeerium koostöös Maakondlike Arengukeskuste Võrgustikuga pakub koolitusi, mis võimaldavad saada teavet reaalajamajanduse eri teemadest ja lahendusest. Reaalajamajanduse teemadel räägivad eksperdid nii era- kui avalikust sektorist. Koolitused on järelvaadatavad Maakondlike Arengukeskuste Võrgustiku Youtube kanalil.

Osale ja ole kursis reaalajamajanduse arengutega.

Ettevõtte andmete väärindamine otsusteks

Ülevaade sellest, mida riik teeb ettevõtete heaks, et ettevõtja andmed muuta väärtuslikuks infoks, vähendada ettevõtja kulusid, ning suurendada potentsiaalset tulu ja väärtust.

Ettevõtte elujõulisuse indeks

Statistikaameti juhtivanalüütik Jaan Õmblus teeb ülevaate Statistikaameti ja MKMi poolt väljatöötatavast „Ettevõtte elujõulisuse indeksist“. Kuidas indeksi tööriista kasutada? Kuidas saab selle abil suurendada ettevõtte tulusid ja vähendada kulusid? 

Ettevõtte andmed on äri edu alus

Mida ettevõtja peaks täna tegema, et tema ettevõtte andmed oleksid homme paremini kasutatavad ettevõtte edukuse suurendamiseks? Millised andmeprojektid on edukad ja milliseid vigu tuleks vältida? ITLi presidendi ja Flowit Estonia OÜ juhatuse liikme Juhan Madis Puki ettekandes saab teada, millised andmeprojektid on edukad ning milliseid vigu tuleks vältida, milliseid otsuseid andmete kohta tuleks teha, et olla edukam ning kuidas Chat GPT kiire areng enda kasuks tööle panna.

 

Tunne oma klienti ehk KYC võimalused ja väljakutsed

Rainer Osanik, õigusbüroo R.O.S. Law Office, tutvustab ettekandes millised on „Tunne oma klienti“/ TOK (ehk Know Your Customer, KYC) tänased võimalused ja väljakutsed ettevõtjate jaoks. Kas kõik ettevõtjad teavad, millised on nende kohustused KYC mõttes? Millised on riskid, kui seadusest tulenevat kohustust ei täideta? Kui praegu loodav rakendus läheb aasta lõpus live’i, siis mida ja kuidas võidavad kõik ettevõtjad? Mida peaks siiski teisiti tegema juba täna?

Ülevaade Eesti e-kviitungist

Telia arendusjuht Kuno Peek annab ülevaate Eesti e-kviitungi 8-aastasest arenguteest ja turu valmidusest e-kviitungi süsteemi rakendamiseks. Loengus vaadatakse üle lahenduse rakendamise olulisi tehnoloogilisi aspekte ja suurandmete (Big Data) omandisuhte ning andmekaitse probleemistikku. Ülevaate saab ELi e-kviitungi standardi koostamise hetkeseisust ning sellest, millised võivad olla tuleviku trendid ja valikud.

E-tellimus ja E-arved

Toomas Veersoo,Telema AS nõukogu esimees, annab ülevaate sellest, mis on e-tellimus ja e-arve, miks võtta kasutusele e-arve reaalajamajanduse terviklahenduse osana ning kuidas jõuda paberarvetelt automaatselt vahetatavate arvete ja tellimusteni. Loengus esitletakse parimaid praktikaid selle saavutamiseks ning erinevaid arenguetappe automatiseerimises.

E-veoseleht

Heiti Mering, Digilogistika Keskus OÜ juhatuse liige, teeb ülevaate e-veoselehest, selle tänastest võimalustest ja tulevikuarendustest. Infot saab selle kohta, kuidas kasu saada Eesti ja kogu Euroopa veondust mõjutavatest muutustest ning millised oleksid ettevõtjate sammud digitaalsete veodokumentide kasutamiseks.

Digitaalne tootepass ja kestlikkuse aruandlus

Keskkonnaministeeriumi nõunik Aire Rihe tutvustab digitaalset tootepassi, EL kohustusi ja direktiive ning nende mõju ettevõtjale, sh kestlikkuse aruandluse kohustust.

Digitaalne tootepass ja GS1 standardid

Arvo Tambek, GS1 Estonia MTÜ IT juht, annab ülevaate, kuidas GS1 standardeid oleks võimalik kasutada digitaalse tootepassi puhul.

Ettevõtja andmete väärindamine

Statistikaameti juhitivanalüütik Jaan Õmblus annab ülevaate, kuidas ettevõtte andmeid väärindada. Millist väärtust aitab luua tehisintellekti toomine ettevõtte juhtimisse ja kuidas see aidata saab? Kuidas tagada, et tehisintellekt pakuks mõistlikke lahendusi? Kas ja kuidas on võimalik tehisintellekti abi kasutada reaalajas? Kuidas tehisintellekti sissetoomine aitab siluda suhteid teiste osapooltega: pankadega, maksuametiga, muude regulaatoritega; mis on kõige selle juures edaspidi riigi roll.

 

 

KYC ja andmepõhine aruandlus

Margus Tammeraja, Eesti Raamatupidajate Kogu juhatuse esimees, annab ülevaate KYC'st ehk "tunne oma klienti" põhimõtetest. Mis on andmepõhine aruandlus? Missuguseid tehnoloogilisi lahendusi andmepõhine aruandlus vajab? Andmepõhise aruandluse tänane seis ja tulevikuvisioon.

X-tee: efektiivne ja turvaline andmevahetus

Riigi Infosüsteemi Ameti X-tee tootejuht Taavi Meinberg tutvustab X-tee andmevahetuskihti ning seda, kuidas see aitab tagada efektiivset ja turvalist andmevahetust.

Kuidas andmepõhine aruandlus toetab kestlikkuse nõudeid?

Kristiina Kerge, Teeme Ära tehnoloogia ja innovatsiooni arendusjuht ning Margus Tammeraja, Eesti Raamatupidajate Kogu juhatuse esimees käsitlevad andmepõhist aruandlust, mis on ESG n ing kuidas on omavahel seotud e-arved ja kestlikkus, mis on andmepõhine aruandlus ja mille poolest see muudab traditsioonilist aruannete ettevalmistamise ja esitamise protsessi. Mida ESG aruandlusnõuded kaasa toovad nii otsestele aruandekohustuslastele ja kuidas see kandub üle nende partneriks olevatele keskmistele ja väikeettevõtetele. 

Digitaalsed makselahendused e-äris

E-kaubanduse Liidu tegevjuht Tõnu Väät tutvustab erinevaid digitaalseid makselahendusi ja digitaalsete makselahenduste kasutamise kasutegurit.

E-arve reaalajamajanduse osana

Margus Tammeraja, Eesti Raamatupidajate Kogu juhatuse esimees, annab ülevaate sellest, mis on reaalajamajandus, mis on e-arve roll reaalajamajanduses; mis on e-arve ja andmekvaliteet ning digitaliseerumine.

Andmepõhine aruandlus: mis on XBRLGL

Andmepõhise aruandluse eesmärk on vabastada ettevõtjad ja neid toetavad raamatupidajad traditsioonilise aruandluse kammitsaist, pakkudes võimalust esitada raamatupidamiskirjendite tasemel infot riigile vaid üks kord. Seda nii kõige levinumate maksu- kui ka statistikaaruannetest majandusaasta aruandeni välja. Mis on XBRL GL? Millised on masinloetavad andmed? Millised on andmestandardid ning automaatne andmete edastamine? Millised on töös olevad ja tuleviku lahendused andmepõhiseks aruandluseks? Mis on andmepõhise aruandluse kasutegurid ettevõtjale.

Andmepõhine aruandlus e-arvete näitel

Loengus saab ülevaate, mis on andmepõhine aruandlus ja mis on selle erinevus võrreldes tänaste traditsiooniliste aruannetega. Kuidas raamatupidamiskirjendis kajastuvad aruandluseks vajalikud tunnused ja millisel moel need jõuavad aruannetesse. Kas andmepõhine aruandlus toob kaasa uusi riske? Kuidas e-arved on seotud andmepõhise aruandlusega, milline on seos e-arvete ja standardsete raamatupidamiskirjendite vahel ning kuidas uued võimalused muudavad raamatupidaja töö tõhusamaks. Kuidas raamatupidaja saab aidata ettevõtja halduskoormust vähendada tänu andmepõhisele aruandlusele.

 

Kuidas e-arved ja andmepõhine aruandlus mõjutavad raamatupidaja tööd?

Reaalajamajanduse eesmärk on pakkuda nii ettevõtete kui ettevõtete ja riigi vaheline infovahetus võimalikult automaatseks ja loomulikult digitaalseks. Raamatupidajaid puudutab see eelkõige e-käsitöö osakaalu vähenemises – juba täna võimaldavad digiteerimine ja e-arved meil säästa aega andmete sisestuse ja töötlemise arvel. Tulevikusuund on ka klassikalise aruandluse asendamine aruannetes küsitavate andmete esitamisele detailsete või agregeeritud kirjetena, mille alusel saavad erinevad asutused (nt Maksu- ja Tolliamet, Statistikaamet, Äriregister jt) võtta välja just neile olulised detailid. Tulevikus ei esita me enam mitte käibedeklaratsiooni või ei täida EKOMARi küsimustikku, vaid keskendume majandustehingute igapäevase kajastamise õigsuse tagamisele. 

Eesti andmepõhisest aruandlusest võrdluses Soome praktikaga

Ettekandes annab Soome reaalajamajanduse programmi projektijuht Minna Rintala ülevaate Soome andmepõhise aruandluse valdkonnas tehtust ja arengusuundadest. 

Eesti reaalajamajanduse ja andmepõhise aruandluse arengud ja tulevikusuunad

MKMi reaalajamajanduse valdkonnajuht Sirli Heinsoo teeb ettekandes ülevaate Eesti reaalajamajanduse ja andmepõhise aruandluse arengutest ning tulevikusuundadest.

ESG ja e-arved

 

Rahandusministeeriumi ja Telema ühine veebiseminar keskendub aktuaalsele ESG teemale. Mis on ESG? Kellele ja millal kestlikkusaruanne kohustuslikuks saab? Millised on e-arvete trendid Eestis ja Euroopas? Kuidas ostuarvete protsessi automatiseerimine ja e-arved on kestliku arengu oluline komponent?