Skip to main content

Kuidas Eesti plaan lähitulevikus EL e-arvete standardile üle minna Eesti raamatupidamistarkvara pakkujaid puudutab?

Uudis
Photo by Freepik

Eestis on hea ja turvaline ettevõtluskeskkond, mis soosib innovaatilisi lähenemisi kõigis sektorites. E-arved on üks näide nii ettevõtjate kui ka tavatarbijate elu lihtsamaks tegemisest. Kuna me oleme osa ühtsest Euroopa majandusruumist, lihtsustab liidusiseselt sama e-arve standardi kasutamine kõigi andmevahetust. Seetõttu oleme ka Eestis üle minemas Euroopa e-arve standardi kasutamisele (tehnilise tähisega EN 16931). Eesti e-arve standardit ei ole edaspidi plaanis uuendada. Kuna üleminek puudutab kõiki raamatupidamistarkvara arendajaid ja pakkujaid, on MKM avanud toetusmeetme e-arvete arenduste toetamiseks.

Rahandusministeeriumi rahandusteabe poliitika osakonna nõuniku Guido Viigi sõnul peab üks korralik Eesti raamatupidamistarkvara võimaldama saata kliendile e-arvet ühe klikiga üle kogu Euroopa Liidu. Seetõttu on Euroopa e-arve standard muutumas üha enam nõutavaks komponendiks ka meie tarkvarades. Ajale jalgu jäämisega riskivad need arendajad, kes seda klientidele ei paku või pakuvad teenust peagi aeguvas eesti e-arve standardis.

"Ajale jalgu jäämisega riskivad need arendajad, kes seda klientidele ei paku või pakuvad teenust peagi aeguvas eesti e-arve standardis."
 

Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu (ITL) tegevjuht Doris Põld selgitab, et praeguses piiratud tööjõu tingimustes on õige aeg digitaliseerida vähemalt osa raamatupidamistoimingutest ka eraettevõtetes. Eesti avalikus sektoris on olnud e-arved kohustuslikud juba kolm aastat. Juba on selge, et ühe e-arve menetlemine maksab 3-4 korda vähem võrreldes paberarvega, ka ajakulu on 80% väiksem. Kui ka ettevõtete vahelised tehingud sarnaselt avalikule sektorile toimuvad digitaalselt reaalajas, on lihtsam liikuda Eestis reaalajas majanduse suunas.

Euroopa Liidu ülesele standardile üleminek on oluline samm, kuna see parendab Eesti e-arvete kvaliteeti.

Ka Eesti Raamatupidajate Kogu (ERK) raamatupidamisteenuste toimkond toetab laialdast e-arvetele üleminekut. Raamatupidajate kogu esimees Margus Tammeraja toob välja, et Euroopa Liidu e-arve standardi kasutuselevõtt senise Eesti e-arve standardi asemel aitab tagada andmete kvaliteedi ning tõhustada arvehaldust. Nimelt on EL e-arve standardis määratletud ärireeglid ja nõuded palju täpsemad ning aitavad seetõttu nii e-arve koostajal kui ka selle saajal paremini majandustehingu andmeid tõlgendada ja raamatupidamislikult kirjendada. Samuti aitab see efektiivsemaks muuta nii raamatupidajate kui ka nende teenindatavate ettevõtete arvehaldust läbi ühiselt kasutatavate tarkvararakenduste. ERK soovitab oma liikmeskonnas eelistada ainult uut EL e-arve standardit toetavat tarkvara, seda standardit võib kasutada juba täna, kui tarkvaras on tehniline valmidus olemas.

Et soodustada innovatsiooni ning uuendustegevusi e-arvete valdkonnas, toetabki Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium e-arvete toetusmeetmega nii EL e-arve standardile üleminekuprotsessi kui ka e-arvete alaseid arendusi. Kutsumegi üles e-arvete tarkvarasüsteeme uuendama. Toetusmeede on teekonna alustamiseks väga hea võimalus ning aitab ühtlasi ettevõtjatel tulevikus vältimatul investeeringukulult kokku hoida.

Kes saavad toetust taotleda?

Taotlejaks sobib vähemalt 12 kuud tegutsenud Eesti äriühing, kes pakub e-arvete operaatorteenust, majandustarkvara, kassasüsteemi, makselahenduste või muud tarkvarateenust.  

Kui suur on toetussumma?

Maksimaalne toetussumma on 20 000 eurot, millele peab lisanduma ettevõtja 50% omafinantseering. Seega on kogu projektimaht kokku ligikaudu 40 000 eurot.

Milleks on võimalik toetust taotleda?

  • Üks oluline tegevus on EL e-arve standardi kasutuselevõtt.
  • Teise võimalusena saab kasutada toetusraha ettevõtja tarkvara digitaalse andmevahetuse liidestuse arenduseks PEPPOL-i andmevahetusvõrgustikuga. PEPPOL on pea kogu maakera kattev e-arvete võrgustik, standardne lahendus e-arvete saatmiseks ja vastuvõtmiseks. Võrgu kasutajaskond on liikunud avalikust sektorist (B2G) ka ärimaailma (B2B).
  • Et tarkvarasüsteemides e-arvete kasutaja teekonda lihtsamaks ning lahendusi kasutajasõbralikumaks muuta, toetatakse e-arvete kasutamise teekonna automatiseerimist.
  • Lisaks toetatakse turundustegevusi, et suurendada ettevõtjate teadlikkust e-arvete kasuteguritest – seeläbi edendatakse kogu erasektori e-arvete kasutuselevõttu.  
  • Toetust on võimalik taotleda, kas üheks või mitmeks tegevuseks.

Mis ajani saab taotlust esitada?

Toetust saab taotleda kevadeni 2023.

Miks võiks toetust taotleda?

E-arvete standardi kasutuselevõtu järel muutub nii teenuse pakkuja kui ka tarbija elu kergemaks: lihtsustunud on raamatupidamise toimingud, vigade hulk on väiksem, info ei kao kunagi ja jõuab alati õigel ajal õigesse kohta. Erinevate protsesside automatiseerimise läbi (näiteks mitmesugused regulaartegevuste mallide kasutamise võimalused) on andmete kvaliteet oluliselt parem, jääb ära andmete käsitsi sisestamine, suureneb läbipaistvus, sest arvete konteerimine on kooskõlas kasutajaõigustega. Arveldaja saab EL e-arve standardit rakendades liikuda koheselt ka kõrgema andmekvaliteedini (lihtsalt andmed vs selgelt defineeritud ja kontrollitud andmed). Lisaks avab EL e-arve kasutamine võimaluse lihtsamaks piiriüleseks arveldamiseks.

E-arvetele üleminek panustab oluliselt reaalajamajanduse arengusse, mis hõlmab erinevaid reaalajas toimivaid ning masinloetavusel põhinevaid digitaalseid lahendusi, nagu näiteks e-arved, e-kviitungid, e-saatelehed ja e-aruanded. See kõik aitab jõuda turvalise ja bürokraatiavaba ettevõtluskeskkonnani.

Tutvu toetusmeetmega lähemalt siin.