Skip to main content

Visioon ja tööplaan

Reaalajamajanduse põhieesmärgi saavutamiseks on seatud kolm valdkondade ülest tegevussuunda: luua tehnilisi võimalusi, reguleerida ja toetada era- ja avalikku sektorit RTE lahenduste kasutusele võtmisel, jätkata aktiivset piiriülest koostööd.

Reaalajamajanduse põhieesmärgi saavutamiseks on seatud kolm järgmist valdkondade ülest tegevussuunda:

RTE tehniliste võimaluste loomine

Tegevussuuna eesmärgiks on tõsta ettevõtlusandmete kvaliteeti ja kättesaadavust ning võimaldada nende reaalajas vahetamist erinevate osapoolte vahelises suhtluses läbi andmete semantilise analüüsi, struktureerimise ja standardiseerimise ning sobivate andmevahetuskanalite kasutamise.

RTE kasutusele võtmise reguleerimine ja toetamine era- ja avaliku sektori koostöös

Tegevussuuna eesmärgiks on reguleerida ja toetada era- ja avalikku sektorit RTE lahenduste kasutusele võtmisel ja juurutamisel.

Piiriülene koostöö Läänemere piirkonnas ja Euroopa Liidu tasemel

Tegevussuuna eesmärgiks on jätkata aktiivset piiriülest koostööd Läänemere piirkonnas, Põhjamaadega ja üldisemalt Euroopa Liidu tasemel, et liikuda ühiselt RTE-le ülemineku suunas.

Alameesmärgid

Nimetatud tegevussuunad baseeruvad valdkondade üleselt ühistele strateegilistele alameesmärkidele, mis on kooskõlas Põhjamaade RTE projekti tulemusel loodud tegevuskavaga.
  • E-arvete laialdane kasutuselevõtt ettevõtete vahelistes tehingutes (2023)
  • E-kviitungite laialdane kasutuselevõtt (2025)
  • Andmepõhisele aruandlusele üleminek (sh eelistatult XBRL GL standardi kasutamine) (2025)
  • E-veoselehtede laialdane kasutuselevõtt (2025)
  • Standardiseeritud digitaalsete toote ja teenuse koodide, informatsiooni ja kataloogide kasutuselevõtt (2027)
  • Reaalajas ja nõusoleku alusel ettevõtte ajakohaste andmete jagamine kolmandatele osapooltele (2027)
  • RTE kontseptsiooni piloteerimine ja rakendamine uute lahenduste kasutusele võtmiseks (2027)
  • Aktiivne rahvusvaheline koostöö liikmesriikidega (sh Läänemere Strateegia raames projektide elluviimine ja seadusloome harmoniseerimine), eelkõige Läänemere riikide ja Põhjamaadega (2027)

Alameesmärkide ja nendele seatud eeldatavate tähtaegade suhtes ollakse paindlikud. Iga järgneva aasta tööplaan ja tegevused vaadatakse üle ja täiendatakse tegevusaastale eelneval aastal vastavalt majanduse ja ühiskonna olukorrale RTE-le ülemineku suhtes.

Tööplaani regulaarne läbivaatus ja täiendamine ajas loob võimaluse olla järgmiste planeeritavate tegevuste osas ja majandusolukorrale vastavalt paindlik ning võtta vastu ajakohaseid otsuseid parimate tulemusteni jõudmiseks.

Lisainfo

Reaalajamajanduse 2020-2027 visioon on uuendamisel

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium on ühes koostööpartneritega uuendamas reaalajamajanduse visiooni. Ühtlasi on valmimas strateegiline teekaart, milles kirjeldatakse olulisemad tegevused visioonis toodud eesmärkide saavutamiseks.

Reaalajamajanduse visiooni eesmärgiks on luua tehnilised ja regulatiivsed võimalused, et tõsta ettevõtlusandmete kvaliteeti ja kättesaadavust ning võimaldada nende digitaalset ja automaatset vahetamist erinevate osapoolte vahel läbi andmete semantilise analüüsi, struktureerimise ja standardiseerimise ning sobivate andmevahetuskanalite kasutamise. Visiooni elluviimine aitab vähendada ettevõtjate halduskoormust ja bürokraatiat ning rakendada andmete kogumisel ühekordse küsimise ja masinloetava ristkasutatavuse põhimõtet.

Visiooni uuendatakse ja strateegiline teekaart koostatakse koos avaliku ja erasektori koostööpartneritega. Uuendatud visioon valmib kuni aastani 2030.


Reaalajamajanduse visiooni ja teekaardi uuendamise seminarist lähemalt.
 

Lisainfo:

Maarja Mänd
reaalajamajanduse projektijuht
ettevõtlus- ja tarbimiskeskkonna osakond
e-post: maarja.mand@mkm.ee