Skip to main content

Tõstame metsainfo operatiivsust! Uus projekt aitab varasemast tõhusamalt metsamajanduslikku infot jagada

Blogi
Mets_Annika Lepp

Keskkonnaagentuuris kohtus metsa reaalajamajanduse projekti juhtrühm eesmärgiga leida lahendus, kuidas kiiremini ja efektiivsemalt meie metsades toimuvast ülevaadet saada ning seda infot nii otsustajate kui avalikkusega jagada. Siin tulevad appi reaalajamajandus avaneb uues vahekaardis ja andmepõhine aruandlus. Katsetamisel on ka uuenduslikud kaugseire ja masinõppe võimalused.

Metsa reaalajamajanduse projekti eesmärk on kaardistada nii riigi- kui ka erametsa omanike aruandluskohustus ja andmete liikumise mudelid. Vajalik on leida kattuvused ning võimalused andmete, protsesside ja aruannete ühtlustamiseks, et vältida täiendavate aruandluskohustuste lisandumist metsaomanikele. Lisaks on soov soodustada võimalusel uute ärimudelite rakendamist metsasektoris või koostöös teiste valdkondlike sektoritega.

Keskkonnaagentuur alustas projektiga eelmise aasta septembris ning praeguseks oleme tekitanud põhjaliku ülevaate erinevate asutuste andmestikest ning jõudnud arusaamisele, milliseid andmeid peaksime lähiajal aktiivsemalt avalikkusele jagama, et metsades toimuvast parem ülevaade anda. Kõnealused andmed puudutavad nii riigi- kui ka erametsa. Lisaks on jaanuarikuu seisuga vastu võetud tellimustöö Advokaadibüroolt PricewaterhouseCoopers Legal OÜ, mis annab parema ülevaate metsaga seotud aruandlusest, st selle õiguslikest ja juriidilistest nüanssidest, ning aitab andmepõhisele aruandluse üle minekul. Uuringu lõpparuandega saab tutvuda siin.

Keskkonnaagentuuri direktori ja projekti juhtrühma juhi Taimar Ala hinnangul on loodud head võimalused liikuda üheskoos suunas, mis aitaks meie metsades toimuvast saada operatiivsemat andmestikku. Kuigi ka seni on tehtud head tööd ning metsaandmestikud on igati poliitika kujundamist toetanud, on puudus olnud vahetust infost metsas toimuvate muutuste kohta nagu seda on erinevat tüüpi raiete asukohad, raiutud puidukogused ja nende liikumise ülevaade jne. Vahetumad andmed aitavad meil teha paremini otsuseid ja töötada tulevikus välja uusi ärimudeleid. Lisaks saame võtta arvesse uusi arenguid metsa kui ökosüsteemi teenuse kaardistamisel ja hindamises, et metsast kui tervikust parem ülevaade saada.

Juhtrühmas toimus arutelu ka e-veoselehe süsteemidest ning sellest, kuidas saaks edaspidi Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määrusega 2023/1115 (rahvakeeli raadamismäärusega) puidusektorile tekkivaid puiduga seotud aruandluse lisakohustusi vähendada. Ala sõnul on oluline rakendada once only andmete esitamise printsiipi ning üritada leida riigile ja erasektorile nö võit-võit lahendus. Eesmärk on saada parem ülevaade metsas toimuvast ja puidumaterjali liikumisest viisil, et aruandluse kohustus ei kasvaks või kasvaks minimaalselt. Parafraseerides Vabariigi Valitsuse tööplaanis olevat metsanduse valdkonna eesmärki „Kõik metsandusega seotud andmed peavad olema digitaalsed, avalikud ja seotud teiste riiklike andmebaasidega (PPA, Transpordiamet, EMTA jne).”

Koostöös Eesti Metsa ja Puidutööstuse liiduga liigumegi lähiajal edasi täpsema analüüsiga e-veoselehe süsteemi rakendamiseks andmepõhise aruandluse arendamisel, et  riigil oleks täpsem ülevaade, kus ja mis puidukogused metsas tekkisid ning metsamajandajal saaks täidetud uuest aruandlusest tulenevad kohustused. Tulemas on intensiivne periood, et suve lõpuks välja pakkuda  lahendus, mida üheskoos erasektoriga tulevikus võiks välja arendada.

Lisaks on projekti vahenditest töös lahendus, mis võimaldaks tuvastada efektiivselt uuendusraiete osa kaugseirega (satelliitandmetega). Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi rahastuse toel on sõlmitud leping KappaZeta OÜ-ga. Tööde raames katsetame kahe maakonna, Valgamaa ja Läänemaa, näitel uudsel meetodil uuendusraiete tuvastamist ja nende seostamist metsaregistri infoga. Esialgsete tulemuste usaldusväärsus alade tuvastamisel on hetkel üle 64%, kuid eesmärk on jõuda 80% usaldusväärsuseni  (s.o üle 0,5 ha suurustel raiealadel). Selline lahendus annaks meile teatud sagedusega kiiremat informatsiooni metsas toimuva kohta. Taimar Ala arvates on kaugseire kombineerimine teiste andmetega igati õige tuleviku lahendus. Kaugseire pakub meile tõenäoliselt osalise lahenduse ja selle puuduseks on, et me saame infot ainult uuendusraiete kohta, samal ajal, kui metsades toimuvad väga paljud raied ka teiste raieliikidena. Ehkki uudse lahenduse katsetamisel tuleb ette ka probleeme, oleme siiski lootusrikkad. Töö valmimise tähtaeg on 2024. aasta veebruari lõpp, peale mida jagame juba täpsemaid tulemusi.

Metsa reaalmajanduse projektil arengutel saad silma peal hoida Keskkonnaportaalis.


Reaalajamajanduse projekti viiakse ellu Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi kinnitatud reaalajamajanduse visiooni 2020-2027 tegevuskava raames ja vahenditest. Projekti elluviimist juhib Keskkonnaagentuur.

Juhtrühma kuuluvad Keskkonnaagentuuri, Kliimaministeeriumi, Keskkonnaameti, SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse, Maa-ameti, Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu ja MTÜ Eesti Erametsaliidu esindajad.